Jetlink/JetBot Yapay Zeka’sı artık daha çok öğreniyor ve size en doğru yanıtları veriyor.

Veli Demir

Size Yazılım Ekip Lideri olarak çalıştığım Veslabs şirketinin Jetlink ürünündeki güncel geliştirmelerimiz ile ilgili bilgi vermek istiyorum.

Yapay zeka kavramını günümüzde her teknolojinin içerisinde duyar olduk. Fakat ne kadar zeka sahibiler, anlıyorlar mı, öğreniyorlar mı? Neler döndüğünü anlayabilmek için kesinleşmemiş bu kavramların derinine inmek gerek.

Yapay zeka: Alan Turing (1950) için, bir insan karşılaşmış olduğu bir etkileşimin arkasında bir insan mı makine mi olduğunu ayırt edemiyor ise o makine zeki, düşünebilen bir makine demektir. Eğer öğretileni yapıyorsa zayıf, öğretilmeyeni de yapıyorsa güçlü bir yapay zekadır.

Makine Öğrenmesi: Arthur Samuel (1959), makinelerin programlanmadığı sonuçları öğrenebilme kabiliyetini makine öğrenmesi olarak tanımlamıştır. Sunmuş olduğunuz veriler ve parametreler ile benzetimler yaparak öğrenmesi ve programın akışının değişir olması yapay zekaya güç verir.

Derin öğrenme: Büyük veri ile, makine öğreniminde tanımlamanız gereken parametreleri kendisi keşfedebilir. Farklı katmanlarda benzetimlerde bulunarak öğrenebilir. Makine öğrenmesi ve yapay zekaya güç verir.

Daha önce bildiklerimiz ışığında görür, öğrenir ve geliştiririz.

Hayatın bir çok yerinde kullanılabilecek bu kavramları halkın bilmesine gerek yokken, meraklıların öğrenerek bu gelişim sürecine katkıda bulunmaları çok önemli.

Doğal dil işleme destekli yapay zekalı chatbot’lar üretiyoruz. Peki biz bu yolda neleri ileri taşıdık?

  • Artık parametresiz büyük veriden destek alarak, parametreli verimiz ile daha doğru öğrenimler gerçekleştirebiliyoruz. Bu sayede anlayabilirliğimiz 2 kata kadar arttı. Artık öğretmediğimiz sonuçlarda bile karşımızdaki isteği algılayabiliyoruz.
  • Lineer Search’ten, vektörel çok boyutlu öğrenime geçtik. Bu sayede 3–4 kata kadar hızlandık. Artık hız konusunda insanlarla yarışır hale geldik.
  • Dil ve alfabe sınırlamasına takılmadan öğrenim gerçekleştirebiliyoruz. Örneğin: Türkçe karakterler için tekrarlı öğrenime gerek yok.
  • Büyük Veri’den öğrendiklerimizle artık eş anlamlı ve eş görevli kelimelerle öğretmediğimiz kelimeleri bile yakınlaştırarak doğru sonuçlar üretiyoruz. Örneğin: Bilmediğimiz bir model aracın araç olduğunu bilerek o aracın elimizde olmadığını ve başka modelleri önerebileceğimizi söyleyebiliyoruz.
  • Anlamlandırmalı öğrenime ihtiyaç duymuyoruz. Derin öğrenme parametreleri kendi bulabilir ve ne olduğuna bakmadan, öğretebileceğimizin ötesine ulaşır. Örneğin: Hükmetme, cinsiyet gibi parametreleri tanımlamadığımız sistemde; King hükmeder ve erkektir, Queen de hükmeder ve kadındır, bunlar benzerdir ve aynı zamanda ayrımı vardır diyebiliyoruz.

Şirketimde bu geliştirmenin merkezinde olduğum ve Prof. Dr. Yusuf Sinan Akgül hocamla çalışma fırsatı bulduğum için çok memnunum.


read original article at https://medium.com/@vdsoftware/jetlink-jetbot-yapay-zekas%C4%B1-art%C4%B1k-daha-%C3%A7ok-%C3%B6%C4%9Freniyor-ve-size-en-do%C4%9Fru-yan%C4%B1tlar%C4%B1-veriyor-bee909c9098c?source=rss——artificial_intelligence-5

Share
Do NOT follow this link or you will be banned from the site!